Tartása
A fila mindig alkalmazkodik a környezetéhez. Tarthatjuk a kertben, tanyasi környezetben és akár lakásban is. Bárhol jól érzi magát azzal a feltétellel, hogy a gazdájával rendszeresen együtt lehet. Nem lesz kiegyensúlyozott filánk és a jelleme sem fejlődik megfelelően, ha kölyök korában csak megetetjük és állandóan regulázzuk. Tartás szempontjából nem különösebben igényes, de nagyon fontos a velük való foglalkozás, az együtt töltött idő természetesen felnőtt korában is.
A fila tartása felelősséggel jár. Szükségünk van egy biztonságos kerítésre, hogy a kutya semmi esetre se tudjon kimenni a saját területéről. Nem egy szökős fajta, de az erre való lehetőséget teljesen meg kell szüntetnünk.

A fila nem szereti és nem is alkalmas a kennel tartásra. Rövid ideig be lehet zárni, de nagyon nehezen viseli, ha korlátozva van abban, hogy a gazdája közelében legyen.
A fila rövid szőrű fajta, nem igazán szereti a hideg időjárást, télen fázik is, a kutyaháznak hőszigeteltnek kell lennie és elég nagynak, hogy elférjen benne. Szalmával a legcélszerűbb kibélelni, amit néhány hetente pótolni kell, mert összetörik. Sajnos még szalmafogó léc alkalmazása során is kitúrja a kutya a házból, ami nem túl esztétikus a kertben, de eddig ez vált be nekem a legjobban. Vannak már olyan fűtőszálak, amit be lehet építeni a kutyaház aljába, hogy ne férjen hozzá a kutya, de ezeknél fontos odafigyelni a hőfokra, hogy ne legyen a kutyaházban túl meleg, mert a nagy hő különbség miatt akár tüdőgyulladást is kaphat a kutya. Ennél az alkalmazásnál még mindig ott van a probléma, hogy a szőnyeget, matracot a kutya össze-vissza túrja és a nem elég puha fekhely miatt a nyomáspontokon bőrkeményedés alakul ki.
A rövid szőr nem igényel különleges ápolást, elég, ha néha kopókesztyűvel átfésüljük, esetleg vedlési időszakban többször megismételjük. A fülét időnként ki kell tisztítani, de túl gyakran nem szabad. A karmait is időnként le kell vágni.
Kölyökkorban oda kell figyelni a táplálására és a növekedésére. Nem szabad kövéren tartani, inkább legyen vékonyabb, ezáltal kíméljük a vázrendszerét és az ízületeit. A lábait és a mozgását napi szinten nyomon kell követni. Ha sántítást tapasztalunk, azt sosem szabad figyelmen kívül hagyni. Ez a „veszélyesebb” fejlődési szakasz eltart a kutya nagyjából másfél éves koráig. Ízületvédő táplálékkiegészítő etetése erősen javasolt, de egy egyenletesen fejlődő fila kölyöknél elhagyható. A mozgás nagyon fontos a megfelelő fejlődéshez, ami nem azt jelenti, hogy a bicikli mellett futathatjuk több kilométeren keresztül. Annyit mozogjon amennyit ő akar mozogni.
Nagyon egészséges fajta, nem fogékony a betegségekre, ami igazán nagyon veszélyes, az a gyomorcsavarodás. Sajnos a fila erősen érintett és a mai napig nem tudják pontosan, hogy mi váltja ki. A fő ok a laza felépítés lehet, ezáltal hasonlóak lehetnek a körülmények a fila emésztőrendszerének felfüggesztéseinél, valamint saját megfigyelések alapján további okok lehetnek: a táplálék, gyógyszeres kezelés, ami megváltoztatja a bélflórát és a stressz. Ha megtörténik, azonnal kórházba kell vinnünk a kutyát, ahol megműtik és szerencsés esetben túléli. Megelőzésként a napi ételének több részre való osztását szokták ajánlani és az evés utáni nyugodt körülményeket.
Idősebb korban több gondoskodást igényelnek. Ilyen korban már biztosan kell kapni ízületvédő táplálékkiegészítést, mert előbb-utóbb minden idős filát utolér az időskori ízületgyulladás. A termék kiválasztása nem könnyű, mert nem mindegyik adja az elvárt hatást. Sajnos ebben a korban a hideg időjárást is nehezebben viselik a kutya ízületei.
A fila nagyszerű társ a mindennapokban és kiváló házőrző, de csak akkor válasszuk, ha élete végéig tudunk gondoskodni róla. Egy felnőtt kutyának nem könnyű új gazdát találni, ezzel minden leendő tulajdonosnak tisztában kell lennie.